Armata lui Dumbledore
Daca intr-adevar esti fan Harry Potter,vrei sa-ti faci multi prieteni si sa te distrezi, nu mai sta pe ganduri!Inscrie-te pe cel mai tare forum cu HP si prelucreaza-ti RPG-ul! Smile
Armata lui Dumbledore
Daca intr-adevar esti fan Harry Potter,vrei sa-ti faci multi prieteni si sa te distrezi, nu mai sta pe ganduri!Inscrie-te pe cel mai tare forum cu HP si prelucreaza-ti RPG-ul! Smile
Armata lui Dumbledore
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Armata lui Dumbledore

Daca intr-adevar esti fan Harry Potter si vrei sa-ti faci multi prieteni si sa te distrezi, nu mai sta pe ganduri!Inscrie-te pe cel mai tare forum cu HP!
 
AcasaPortalUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Noul magazin

In jos 
AutorMesaj
Zen von Hausten
Anul 1
Anul 1
Zen von Hausten


Mesaje : 11
Varsta : 24
Geleoni : 4671
Reputatie : 0
Functii : Nu am, dar as vrea sa fiu profesor la ceva,

Noul magazin Empty
MesajSubiect: Noul magazin   Noul magazin Icon_minitimeMier 10 Aug - 16:16

Pe Aleea Diagon se deschisese un nou magazin: "Pozne amuzante la Weasley". Imi parea cunoscut numele de Weasley. Am intrat si am dat peste GEORGE WEASLEY. Ne intalnisem de mai multe ori si eram prieteni buni. Si cu el si cu Fred.
-Zen?
-George?
-Ce mai faci? De cand nu ne-am mai vazut!
-Ce tare-i magazinul! De cand l-ai deschis?
-De acum vreo 5 luni.
-Merge?
-Foarte bine! Deci, ce-ai vrea sa cumperi?
-Ma duc sa ma uit putin.
-Ok.
Si am inceput sa ma uit. Acolo erau o multime de chestii tari, marea majoritate inventate de gemenii Weasley. Cel mai mult ma interesa o cutie pe care scria: "Setul de baghete false, marca Fred&George Co.".
-Se pare ca te intereseaza baghetele! se auzi o voce din spatele meu.
-Fred?
-Zen? Ce mai faci? Cum mai e la Hogwarts?
-Foarte tare. Pe aici cum e?
-Perfect! Deci, ai vrea sa iei setul de baghete? Doar 16 galeoni si 5 sticli. Si mai primesti gratis "Potiunea Vanator"
-Adica?
-Cand cineva o bea, toata lumea incepe sa-l urmareasca si incearca sa se imprieteneasca cu el. Cand sunt prea multi oameni, devine foarte obositor. Efectul tine 3 ore, iar la variana "X-treme" tine 12 ore.
-Cumpar setul.
-Excelent! Puneti-o-n cos si mai uita-te. Avem inventii foarte tari pe-aici.
Am mai inceput sa ma uit. Ma uitam nedumerit pe o cutie pe care scria: "Bombonica timida".
-Aaaa..."Bombonica Timida", cea mai recenta inventie, imi zise iar Fred.
-Ce face?
-Este o bomboana cu gust de menta, care te face sa nu poti sa vorbesti oamenilor decat cu "Pai...Aaaaa...". E foarte amuzanta. Am testat-o pe Percy. N-a mai putut face nimic la serviciu. Iar varianta inversa este: "Bombonica harnica". Faci totul exact cum trebuie. Tot pe Percy am testat-o. A fost promovat. La ambele, efectul e de 4 ore.
-Cea mai tare chestie pe care ati nascocit-o! Cat costa?
-4 galeoni una. Dar daca le iei pe amandoua costa 6 galeoni!
-O iau neaparat!
-Tare. Mai uita-te. Vad ca iti place.
Am inceput sa ma mai uit. Pe ultimul raft din colt era o cutie micuta pe care scria: "Pocnitori uriase cu diferite mirosuri. ATENTIE!Unele mirosuri pot cauza alergii sau alte efecte. A nu se sta mai aproape de 2 metri de ele. Daca nu se respecta avertismentele< ati cam dat de belea.".
-Un produs periculos, imi mai zise Fred.
-De ce?
-Sunt multe mirosuri. Multe din ele pot cauza alergii. Iar pocnitorile explodeaza foarte puternic. Avem mare noroc ca "Consiliul pentru Aprobarea Produselor Magice". Bill are pile acolo si a zis ca sunt testate foarte atent. Vrei sa le iei. Sunt distractive. 12 galeoni si 9 sticli.
-O iau.
Si am mai inceput sa ma uit. M-a atras o cusca in care era o bufnita neagra ca noaptea. Pe placuta ei scria: "Bufnita falsa vrajita. Nu asculta de comenzi. Dupa 5 zile explodeaza".
-Hei, Fred, ce-i cu bufnita asta?
-Toata creatia este a lui George. Bufnita asta i-o faci cadou cuiva, ea nu livreaza scrisorile, iar in a cincea zi, sub privirile stapanului, explodeaza. Costa 50 de galeoni. E cam scumpa si...
-O iau.
-Tare!
M-am dus la casa. Totalul era de 95 de galeoni si 2 sticli. Eu, avand multi bani in sif, am platit rapid, mi-am luat la revedere si am plecat. Sa tot vii pe la magazinul lor!
Sus In jos
 
Noul magazin
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Armata lui Dumbledore :: Orase si locuri magice :: Aleea Diagon :: Glume, Pozne şi Giumbuşlucuri-
Mergi direct la: