Armata lui Dumbledore
Daca intr-adevar esti fan Harry Potter,vrei sa-ti faci multi prieteni si sa te distrezi, nu mai sta pe ganduri!Inscrie-te pe cel mai tare forum cu HP si prelucreaza-ti RPG-ul! Smile
Armata lui Dumbledore
Daca intr-adevar esti fan Harry Potter,vrei sa-ti faci multi prieteni si sa te distrezi, nu mai sta pe ganduri!Inscrie-te pe cel mai tare forum cu HP si prelucreaza-ti RPG-ul! Smile
Armata lui Dumbledore
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Armata lui Dumbledore

Daca intr-adevar esti fan Harry Potter si vrei sa-ti faci multi prieteni si sa te distrezi, nu mai sta pe ganduri!Inscrie-te pe cel mai tare forum cu HP!
 
AcasaPortalUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Lectia 2. Isolia

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
Jean Isa Grey
Anul 2
Anul 2
Jean Isa Grey


Mesaje : 109
Varsta : 31
Geleoni : 5367
Reputatie : 18

Lectia 2. Isolia Empty
MesajSubiect: Lectia 2. Isolia   Lectia 2. Isolia Icon_minitimeMier 17 Mar - 19:33

Isabella se uita la ceas. '' Patru minute si se suna.. '' isi spuse ea si invarti bagheta in aer, apoi Aparu in clasa.
- Buna-ziua!
Se uita la fiecare elev cu atentie si fu bucuroasa sa observe ca cei care au fost la prima ora, erau si acum prezenti. Apoi spuse:
- Ora trecuta v-am spus ca va voi mai preda despre o planta care scapa oamenii de la moarte sau de la diferite boli grave. Astazi vom continua cu Isolia, iar ora viitoare vom studia efectele adverse ale Linoseziei si Isoliei.
Se intoarse spre tabla si cu o privire severa invarti bagheta in aer de cateva ori, apoi pe tabla aparu lectia.


2. ISOLIA

Ca descriere fizica, Isolia este de fapt un copac foarte mare, de marimea unui stejar, dar cu aspect de salcie, insa cu crengile de doua ori mai lungi, astfel ajungand pana in pamant.
Creste pana la 20 de metri inaltime si 5 in latime, numai in mijlocul zapezii, iarna; in celelalte anotimpuri fiind uscata.
Florile Isoliei sunt de un violet foarte deschis, mari si cu un miros foarte placut.
Atentie !! : parfumul florilor de Isolie este ca un drog, daca este respirat in exces. Poate reactiona ca unul, ametind respectiva persoana si incet-incet, aceasta devine inconstienta.
De la Isolie se folosesc foarte frunzele, caci florile contin o substanta extrem de otravitoare, aceea fiind Cianura. Din acestea se prepara un ceai, care poate vindeca oamenii in special de ''Limba broastei'' si Leucemie. [ Leucemie = globulele albe le mananca pe cele rosii, iar omul ramane fara sange, si daca nu intervin doctorii cat mai repede, nu se efectueaza un transplant de sange si maduva, omul poate muri. ]

TEMA

1. Faceti o descriere fizica a Isoliei. ( Sper sa fiti mai atenti de data aceasta. Pun 2 direct fara discutii daca mai vad pe cineva care imi prezinta o tema copiata. )
2. Ce miros credeti ca are floarea de Isolie? Argumentati.
Sus In jos
http://myworld.forumer.ro/index.htm
Rachel von Precieux
Sef de Casa
Sef de Casa
Rachel von Precieux


Mesaje : 385
Varsta : 29
Geleoni : 5875
Reputatie : 15
Functii : Admin,membru AD,Sef de Casa,Profesor

Lectia 2. Isolia Empty
MesajSubiect: Re: Lectia 2. Isolia   Lectia 2. Isolia Icon_minitimeJoi 18 Mar - 9:40

1.Isolia este un copac foarte mare, de marimea unui stejar cu aspect de salcie,dar cu crengile de doua ori mai lungi, astfel incat ajung pana in pamant.
Florile Isoliei sunt de un violet foarte deschis,mari si cu un miros foarte placut.

Daca parfumul florilor de Isolie este respirat in exces este ca un drog. Ameteste respectiva persoana si incet-incet pana cand aceasta devine inconstienta.
2.Pai,in lectie scrie ca are un miros placut,dar eu sunt de parere ca are unul mai aspru/tare ca sa spun asa pentru ca floarea contine Cianura si nu-mi pot inchipui ca o floare foarte otravita poate mirosi plaut Laughing

EDIT BY ISABELLA: Din contra, domnisoara Ginston.. tocmai asta este si ideea. Am vrut sa vad daca va dati seama. Cu cat otrava este mai puternica, cu atat parfumul florii este mai placut. Dar nu-ti voi scadea, deoarece ti-ai spus doar parerea. Insa nu mi-ai spus nimic despre cat de inalta creste Isolia.. thinking
Sus In jos
https://ald-hp.forummotion.com
Vizitato
Vizitator
Anonymous



Lectia 2. Isolia Empty
MesajSubiect: Re: Lectia 2. Isolia   Lectia 2. Isolia Icon_minitimeJoi 18 Mar - 18:16

Tema

1.Isolia este un copac cu aspect de salcie,care are crengile pana la pamant.Inaltimea maxima este de 20 metri,iar latimea maxima minima este de 5 metri.Isolia creste doar iarna,in mijlocul zapezii,iar in celelalta anotimpuri,aceasta planta este uscata.
Florile Isoliei sunt de un violet deschis,mari,cu un miros foarte placut.
2.Isolia are un miros specific pentru fiecare persoana(lucrul acesta depinde de gusturile diferite ale oamenilor).Este cel mai placut parfum pentru respectiva persoana,un miros care o face sa viseze la timpuri ce au trecut...
Din cauza mirosului,oamenii au tendinta ciudata de a gusta floarea,care este otravita.
Sus In jos
Jean Isa Grey
Anul 2
Anul 2
Jean Isa Grey


Mesaje : 109
Varsta : 31
Geleoni : 5367
Reputatie : 18

Lectia 2. Isolia Empty
MesajSubiect: Re: Lectia 2. Isolia   Lectia 2. Isolia Icon_minitimeJoi 18 Mar - 19:31

- Domnisoara Ginston, pentru ca nu mi-ai spus nimic despre inaltimea pana la care creste Isolia, iti voi scade 0.25 de sutimi. Felicitari, in rest tema este corecta! Cat despre tine, domnisoara Desiree.. nu am cuvinte. In afara acelei greseli minori ( pe care o poti vedea corectata cu rosu pe tema ) nu mai ai altele, felicitari! Sunt foarte multumita de ambele teme!

Ginny Ginston: 9.75

Desiree Rose Goth: 10+
Sus In jos
http://myworld.forumer.ro/index.htm
Continut sponsorizat





Lectia 2. Isolia Empty
MesajSubiect: Re: Lectia 2. Isolia   Lectia 2. Isolia Icon_minitime

Sus In jos
 
Lectia 2. Isolia
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Lectia 2. Isolia
» Lectia 1. Alohomora
» Lectia 1-Transfigurare
» Lectia 1-Telefonul
» Lectia 1. Linosezia

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Armata lui Dumbledore :: Hogwarts- coridoarele scolii de magie :: Ore :: Ierbologie-
Mergi direct la: